Príbeh o bicykloch

Na jar v roku 2018 mi sesternica ponúkla niekoľko starších bicyklov, ktorých sa chcela zbaviť. Robila doma veľké upratovanie a celá rodina si už kúpila nové, modernejšie, lepšie. Staré bicycle sa tak stali nepotrebnými.

Vtedy som si spomenula na ľudí na Madagaskare, ktorí na starých a nemotorných bicykloch prevážajú doslova celý svoj majetok z miesta na miesto. Neúnavne šlapú do kopca v horúčave, len aby dopravili materiál alebo jedlo na miesto, kde je potrebné. Bicykel je pre nich to, čo pre nás auto. Aj keď je už nepojazdný, stále naň možno naložiť drevo, na ktorom uvaria deťom obed alebo večeru.

Začala som rozmýšľať, ako by mohli ľuďom na Madagaskare naše staré nepotrebné bicykle zmeniť život k lepšiemu. Keď som to prvý krát vyslovila nahlas pred synom a jeho priateľmi, hneď som dostala pozitívnu odozvu. Uverila som, že to spolu dokážeme. V tú chvíľu som som sa rozhodla, že idem do toho a urobím všetko preto, aby som na Madagaskar dostala čo najviac bicyklov, ktoré zmenia mnohým ľuďom život k lepšiemu.

Teaser / 3 min

BICYKEL prológ / dokument SK 14 min / réžia Viliam Bendík

Galéria

pridajte sa k môjmu snu