Príbeh o vode

Voda, najvzácnejšia tekutina

Keď som prvý krát navštívila Madagaskar v roku 2015, nevedela som, že Madagaskar patrí medzi päť najchudobnejších krajín sveta. Veľmi ťažko som znášala ich náročné životné podmienky a nedostatok mnohých, pre nás úplne samozrejmých vymožeností, akou je napríklad prístup k vode.
Príbeh o vode

Ostala som v nemom úžase pri pohľade na matku s deťmi, ako si niekde z diaľky nesú na hlavách bandasky s vodou, aby mali z čoho navariť jedlo a mali čo piť. Až tu som si uvedomila veľkú rozdielnosť našich svetov a plytvanie prírodnými zdrojmi vo vyspelých krajinách. Veľmi som im túžila pomôcť, hlavne deťom, do ktorých som sa zamilovala. Neskôr sa mi otvorila cesta, keď som spoznala dona Vladimíra, za ktorým som v roku 2016 vycestovala opäť na Madagaskar. Spolu sme dali dohromady projekt na stavbu základnej školy v centrálnej časti Madagaskaru v oblasti Miarinarivo, v lokalite Antoby Est. Tento projekt sa nám spoločnými silami podarilo vo veľmi krátkom čase úspešne zrealizovať a nová škola “Anežka” bola slávnostne otvorená 18. novembra 2017 aj za účasti 15-tich Slovákov. Škola je základ, avšak týmto naša podpora pre Madagaskar nekončí. V tejto oblasti, podobne ako skoro na celom ostrove, nie je voda ani elektrika. Deti sa učia iba počas dňa a chodia sem peši aj niekoľko kilometrov. Určite by im padlo dobre sa napiť čerstvej vody a umyť si ruky.

A tak v roku 2018 s podporou Slovákov  sme dokázali vykopať studňu a vybudovať komplet vodovod, tiež toalety a sprchy pre deti našej školy.